Deklaracija o polnoj jednakosti u evropskom filmu
Deklaracija o polnoj jednakosti u evropskoj kinematografiji, kojom se poziva na usvajanje politika koje bi doprinele ukidanju polne nejednakosti u audio-vizuelnoj industriji u Evropi, usvojena je na konferenciji održanoj u okviru 21. Sarajevo Film Festivala (SFF), povodom predsedavanja Bosne i Hercegovine Komitetom ministara Saveta Evrope.
Učesnici konferencije “Trenutni položaj žena u filmskoj industriji: pitanje pola. Možemo li bolje?”, održane 14. augusta, usvojili su deklaraciju u kojoj se naglašava da “istinski demokratsko društvo mora u potpunosti i podjednako iskoristiti veštine, talenat i kreativnost i žena i muškaraca”.
Savet Evrope se poziva da ohrabri zemlje članice da sprovedu politike kojima bi se smanjila polna neravnopravnost u evropskoj audio-vizuelnoj industriji.
U deklaraciji je predloženo da se posredstvom fonda Eurimaž (Eurimages) sprovodi niz mera, uključujući to da se zemlje članice ohrabre da prikupljaju relevantne statističke pokazatelje razvrstane po osnovu pola i da analiziraju uzroke marginalizacije žena; da se zemlje članice ohrabre da usvoje politike jednakosti čij bi cilj bio da se ženama olakša pristup javnim finansijskim sredstvima; da se sačine mere koje bi imale za cilj da se osigura ravnopravna zastupljenost muškaraca i žena na ključnim pozicijama unutar audio-vizuelne industrije; da se poveća vidljivost ženskih filmskih umetnica; da se poveća nivo svesti o tom pitanju organizovanjem konferencija i izdavanjem studija za čije bi potrebe bile prikupljene i u kojima bi bile objavljene informacije o primerima najboljih praksi; da se ohrabre filmski stvaraoci da pokažu više senzibiliteta za bolju zastupljenost žena na ekranu.
Konferenciju su organizovali Ministarstvo civilnih poslova i Ministarstvo inostranih poslova BiH i SFF, a prisustvovali su joj predstavnici ministarstava kulture i filmskih fondova iz cele Evrope.
Konferenciju je otvorio ministar civilnih poslaova BiH Adil Osmanović, a učestvovali su predstavnici niza organizacija, uključujući predstavnike državnih filmskih fondova i Evropske ženske audio-vizuelne mreže, koji su govorili o relevantnim slučajevima i primerima najbolje prakse u svojim zemaljama.
Kompletan tekst Deklaracije moguće je naći OVDE
(SEEcult.org)